Dağcılık branşlarından alpinizm, spor tırmanış ve dağ kayağı branşlarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Hedefimiz; dağcılık, spor tırmanış ve dağ kayağında ilk önce kulüp içi yaz ve kış eğitimlerini tamamlayan sporcuları sonra Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitimlerine göndererek bilinçli ve eğitimli sporcular yetiştirmektir.

Sürekli eğitimi sağlamak için dağcılık, spor tırmanış ve dağ kayağı  branşlarında teorik ve pratik uygulama yapan antrenör ve sporcuları bir araya getirmeyi amaçlayan bir dizi toplantılar yapılmaktadır. Bu toplantılar dağcılık, spor tırmanış ve dağ kayağının yanı sıra doğada yapılan tüm sporları da kapsamaktadır. Yapılan toplantılarda doğa sporları her yönüyle sağlık, eğitim, sosyol, ekonomik ve çevre boyutlarıyla ele alınmaktadır.

Kulüp etkinlikleri dağcılık, spor tırmanış ve dağ kayağı ile ilgili antrenman teknikleri, yarışmalar, yeni ürünler, medya, çevresel etkiler, hava tahminleri, turizm, ekonomik gelişim, sağlık ve güvenlik gibi birçok konunun tartışıldığı farklı branşlardan antrenör ve sporcuları bir araya getirmektedir. Bu tür etkinliklerde yazılı, sözlü gösterilerin yanı sıra yuvarlak masa tartışmaları da yapılmaktadır. Bu çalışmaların yanı sıra toplantılarda kanyoning, dağ koşucusu, yedi kıtada yedi zirve (7x7), 14 x 8000 m projeler de ele alınmaktadır.

Dağcılık, spor tırmanış ve dağ kayağı konularında yapılacak bilimsel araştırma, kongre, konferans ve sempozyumlar kulübümüz  tarafından her zaman desteklenmektedir.

Kulübümüz Türkiye Dağcılık Federasyonu üyesi olup ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dediği gibi "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim." ilkesi ışığında sporcu yetiştirmektedir.

Öncelikle Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü’ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, siz ve değerli dostlarınızı kulübümüzde görmekten mutluluk duyarız.