ANKARA’DAN DAĞLARA AÇILAN PENCERE

 

Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu yetmiş, “Dağcılık” ve “Kayak” federasyonları kırk, Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü ise altmışiki yaşında. Dünü bil ki, bugünü anlayasın demişler... Ne de güzel demişler...

Telefonun bir ucunda Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’nün çalışkan ve sevimli başkanı Mustafa Necip İRİŞ vardı. “Yeni açılan internet-web sayfamız için ilk yazıyı sizin yazmanızı arzuluyoruz, ne dersiniz?” Böylesine narin ve anlamlı bir isteği karşılıksız bırakmak ne mümkün. İşte size 70 yıl önce başlayan, 70 yıl sonra devam eden bir anlatı yolculuğu...

Yıl 1933, Cumhuriyetin 10. Kuruluş Yıldönümü. Her yerde, kentlerde, dağlarda ve kayak merkezlerinde Cumhuriyet coşkusu yaşanıyor. Cumhuriyet gelenek ve göreneklerine uygun söylemler ve marşlar, Anadolu Yaylası’nın her yöresinde yankılanıp duruyor. Uludağ’da, Erciyes’te, Palandöken’de sabah uykularından uyanan dağ ve doğa severler “Dağaydın” ya da “Kayakaydın” diyerek güne başlıyorlar. Dillerde 10. Yıl Marşı, karlı yamaçlarda ter atıp, karlar savuruyorlar. Karbeyazı, gökmavisi, çamyeşili bir dünyayı yaşayıp duruyorlar. 

Yıl 1936, ilk kez “Dağcılık ve Kış Sporları” adıyla bir spor federasyonu kuruluyor. İlk başkanlık görevini ise Latif Osman ÇIKIGİL üstleniyor. Aynı yıl 4 sporcudan oluşan Türk Kayak Milli Takımı, 1936 kış oyunlarına katılıyor. 

Yıl 1944, İsviçre’de Dağcılık ve Kış sporları konusunda özel eğitim ve kurs gören Asım KURT yurda dönüş yapıyor. Aynı yıl, Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu başkanlık görevini vekaleten üstlenen Asım KURT ve arkadaşları, 26 dağ ve doğa severle birlikte “Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü”nü kuruyorlar. Ne mutlu onlara... Onlar kimler mi? Onlar Rasim AKIN, Zehra ALAGÖZ, Asım KURT, Muvaffak UYANIK. Onlar Latif Osman ÇIKIGİL ve Kamil KİPER... 

O gün bu gündür Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’ne üye olanlar, yöneticilik görevi üstlenenler hep Türk Dağcılık ve Kayak sporunun hizmetinde olmuş, gerektiğinde federasyon başkanlığı, gerektiğinde federasyon üyeleri olarak görev almaktan arda kalmamışlardır. Kuşkusuz bu bağlamda üyesi bulundukları Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’nü de hep onurlu kılmışlardır. 

1960’lı yıllara varıldığında Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’nün deneyimli sporcuları Türkiye çapında etkinlikler yaparak yurdumuzun en yüksek doruklarına yaz ve kış çıkışları yapmaya başlamışlardır. Örneğin, 23 Nisan 1964 tarihinde Erciyes Dağı’na tırmanıştan sonra (İsmet ÜLKER’in ekip başkanlığında) kayakla iniş yaparak, aynı yılın yaz mevsiminde ise Eğirdir Dağ Okulu’nun tırmanma duvarlarını şenlendirmiş ve kamuoyunda takdir toplamışlardır. 

Cumhuriyetin 50. Kuruluş Yıldönümü’nde ise Ağrı Dağı’na ilk kez kayakla tırmanan ve iniş yapan (İsmet ÜLKER’in ekip başkanlığında) ekipte Ankara Dağcılık Kulübü’nden milli kayakçı Salih KURDAKUL da yer almıştır. 

1966 yılında Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu’nun, bu kez “Dağcılık” ve “Kayak” olmak üzere iki ayrı ve bağımsız federasyon şeklinde yeniden örgütlenmesinde yine Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’nün kıdemli üyeleri öncülük yapmışlardır. 

Bu oluşum sırasında Dağcılık Federasyonu Kurucu Üyeliği ve Kurucu Başkanlık görevini üstlenen kulübümüz üyesi İsmet ÜLKER, bu görevden kendi isteğiyle feragat ederek, kulübümüzün kurucu ve kıdemli üyesi Latif Osman ÇIKIGİL’in Dağcılık Federasyonu’nun başkanı olmasına olanak sağlarken yine kulübümüzün kurucu ve kıdemli üyesi Asım KURT, Kayak Federasyonu Başkanlık görevine 1970 yılına kadar devam etmiştir. 

Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’nün sevgili üyeleri; ne mutlu bizlere ki, ilk kurucu üyesi ve başkanı olduğumuz Dağcılık Federasyonu çatısı altında eğitim alan dağcılarımızın Himalaya Dağlarından, Everest (8850 m.) ve “K2” Dağı’ndan (8611 m.) dönüş öykülerini konuşuyor ve paylaşıyoruz. Dahası var...

1972-76 yıllarında Kayak Federasyonu Başkanlık görevini üstlenen İsmet ÜLKER ile daha sonraki yıllarda bu görevi üstlenen Şeref TEĞMEN de kulübümüzü onurlu kılan üyelerimiz olmuşlardır. Bu üyelerimizin yanı sıra Dağcılık ve Kayak Federasyonlarının yönetim, hukuk ve hakemlik kurullarında başarılı görevler yapan Kamil KİPER, Sadi DUMLU, Turgut ve Hayati AKTAN, Birsen YÜCEL ve Dündar AKER isimli dağ ve doğa severler de Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’nün kıdemli üyeleri olarak hep anılan kişiler olmuştur.

Dağ ve doğa sever dostlar, 

Zaman tünelinden girip, bugünlere gelindiğinde 2055 kayıtlı, 402 aktif üyesi ile Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü, Türk Dağcılık ve Kayak sporunda öncü görevlerde bulunmaya devam etmektedirler. Dağcılık ve Kayak sporumuz 70 yaşında, Dağcılık ve Kayak federasyonlarımız 40 yaşında, Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübümüz ise 62 yaşında. Ne mutlu bizlere...  Aralık, 2005. 

İsmet ÜLKER

Dağcılık Federasyonu Kurucu Başkanı (1966)

Kayak Federasyonu Eski Başkanı (1972-76)

Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü Üyesi