Dağcılık Sporu

DAĞCILIK SPORU

Doğa Yürüyüşü

Doğa yürüyüşleri dağcılığa atılan ilk adımdır. Doğanın bizlere sunduğu güzellikleri görmek, öğrenmek, yeni yerler keşfetmek, kendimizi tanımak, sınırlarımızı zorlamak bunları fotoğraflamak, şehrin gürültüsü ve kirlilğinden uzakta yürümek, mükemmel bir pazar günü geçirmek amacıyla bize katılan arkadaşlarımız, doğa yürüyüşü ile dağcılığa giriş yaparlar. Burada keyifli bir yürüyüş yaptımız gibi, doğada karşımıza çıkabilecek engelleri aşmakiçin mücadele etmemiz gerektiğini de öğreniriz.

Eylül - Haziran ayları arasında Ankara çevresinde, Güdül, Beypazarı, Kazan, Kızılcahamam, Çubuk, Gerede, Ilgaz  bölgelerindeki yürüyüş rotalarımızda doğa yürüyüşleri, gece yürüyüşleri, kamplı doğa yürüyüşleri gerçekleştiriyoruz. Doğa yürüyüşlerimiz, kış aylarında ortalama 5 saat sürmekte, baharda bu süre 8 saate kadar çıkabilmektedir.

Alpinizm

Dağcılıkk faaliyetlerimizi Erciyesdağı (Kayseri), Hasandağı (Aksaray), Aladağlar (Niğde), Kızlarsivrisi (Antalya), Medetsiz (Mersin), Allahuekberdağı (Sarıkamış), Ağrı Dağı, Süphan, Kaçkar Dağları ve diğer dağlarımızda, yurtdışında Demavent, Kazbek, Elbruz, Peak Lenin yaz ve kış ayları da gerçekleştirmekteyiz. Dağcılık çok yüksek derecede fiziksel kondisyon, teorik bilgi birikimi, pratik uygulama ve grup uyumu gerektiren bir aktivitedir. Bu nedenle kulübumuzun yürüyüşlerine katılmış, gerekli teorik ve pratik eğitimleri almış ve sınavları başarıyla tamamlamış sporcular bu faaliyetlere katılabilmektedir.

Kaya Tırmanışı

Mamak / Hüseyingazi, Sivrihisar / Karakaya Köyü kayalıklarında geleneksel ve spor tırmanış rotalarda pratik eğitimler yapılmaktadır. Teorik ve pratik eğitimleri tamamlayan sporcularımız Antalya Olimpos, Akyarlar, Geyikbayırı kaya tırmanış rotalarına götürülmektedir.

Spor Tırmanış

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, ODTÜ, GATA, Gençlikve Spor Bakanlığı'nda bulunan yapay tırmanış duvarında pratik eğitimler yapılmaktadır.

Dağ Kayağı

Dağ kayağı  faaliyetlerimizi Erciyesdağı (Kayseri), Hasandağı (Aksaray), Aladağlar (Niğde), Allahuekberdağı (Sarıkamış), Ağrı Dağı, Süphan, Kaçkar Dağları ve diğer dağlarımızda kış aylarında gerçekleştirmekteyiz. Dağ kayağı yüksek derecede fiziksel kondisyon, teorik bilgi birikimi, pratik uygulamanın gerektiği bir aktivitedir. Bu nedenle kulübumuzun dağcılık faaliyetlerine katılmış, gerekli teorik ve pratik eğitimleri almış ve sınavları başarıyla tamamlamış kişiler bu faaliyetlere katılabilmektedir.

Back to Top
Loading...
Loading...
Loading...