KAYAK- Kış Sporunda Son Trendler

KIŞ SPORUNDA SON TRENDLER:

SNOWBOARD (Kar Sörfü)

Geniş bir kayak (board)  ile  yapılan bir tür kar sporudur. Snowboard, ayaklar board üzerinde sabit haldeyken, diz, kalça, ve bel hareket ettirilerek yapılır. Son zamanların gözde  sporudur.Özellikle gençler pistlerin dışına çıkarak karların üzerinde daha rahat hareket ettikleri için bu sporu tercih etmeye başladı. Ancak yeterli sayıda eğitmeni yok. Snowboard yapanların pistlerinin ayrılması gerekmektedir. Kayakçılarla çarpışma sonucunda çarpıp yaralanmalar olabiliyor. Bu yüzden sakatlanma riski fazla.

TUR KAYAĞI

Dağlarda uzun mesafe yürüyerek, hatta tırmanarak yapılıyor. Tur kayakları normal kayaktan daha kısa ve ağır. Kayakların altına geri kaymayı önlemek amacıyla takılabilen ve fok derisi denilen bir malzemeyle yokuş yukarı da tırmanabilme özelliği vardır. Kayak'ın arkasında yürümek ve durmak için ayarlanabilir bir mekanizma vardır. Tur kayağı ile iniş olan arazilerde arka mekanizması kapatılmak koşulu ile kayarak aşağı salınmak mümkündür. Bu kayaklar artık Türkiye'de de rahatlıkla bulunabilmektedir.

KIŞ DAĞCILIĞI

Günümüzde hızla gelişen malzeme teknolojisi sayesinde bu spor dalı ortaya çıktı. Artık dağcılar yeni üretilen malzemeler sayesinde soğuk havalara ve zor koşullara, daha kolay meydan okuyabiliyorlar. Kızlarsivrisi, Medetsiz, Aladağlar, Hasandağı, Erciyes, Kaçkar, Süphandağı ve Ağrıdağı dağcıların en çok tercih ettiği bölgelerdir.Türkiye'de sayıları az olmakla birlikte buzul tırmanışını da tercih eden sporcular da vardır. Ancak çok riskli ve hata affetmeyen bir spor dalıdır.

Back to Top
Loading...
Loading...
Loading...