KAYAK- Kayak Eğitim Notları

KAYAK EĞİTİM NOTLARI:

KAYAK YAPARKEN UYULMASI GEREKEN KURALLAR:

PİSTLERDE;
Pistlerde öncelik her zaman acemilerindir.

1. Yeni başlayanlar için pist az eğimli, kayalardan arınmış ve bol karlı olmalıdır.
2. Herhangi bir pistte kayarken diğer kayakçıların ortalama hızında kayınız. Eğer, o hızda kayacak seviyede değilseniz, o piste girmeyiniz ve başkalarının kaymasını engellemeyiniz. Daha hızlı kaymak istiyorsanız, seviyenize uygun başka pistleri tercih ediniz.
3. Teknik kapasitenizi ve kayak seviyenizi aşan pistlerde kaymayınız.
4. Önünüzde kayan kayakçıyı geçmeniz gerektiğinde, onun ritmini bozmadan, açığından geçiniz.
5. Dik pistlerde süratli kayarken aniden durmayınız, arkadan gelen kayakçı çarpabilir. Durmak için uzun bir dönüşle yavaşlayıp pist kenarına geçiniz ve durunuz.
6. Grup kayışlarında her hareket önden başlar ve öndeki izlenir. Kayakçılar arasında emniyet mesafesi olmalıdır. Herkes bir öndekine göre durumunu ayarlamalıdır. Duruşlarda her kayakçı bir önündekinin altında durmalıdır.
7. Pist trafiğini engelleyecek kadar yan yana kaymayınız ve durmayınız ara dinlenmelerini pist kenarında ve alt alta durarak yapınız.
8. Pist sonu duruşlarınızı yumuşak dönüşlerle yapınız. Sert dönüşlerle hem başkalarına kar sıçratır hem de duramayıp düşer ve başkalarına da çarpabilirsiniz.
9. İlerisi gözükmeyen dar yollarda durmayın ve yolu kapamayınız. Arkadan gelenler çarpabilir.

MEKANİK TESİSLERDE;

1. Telesiyejler de sallanmayınız, teleskide sağa sola kayarak halatı sağa sola çekmeyiniz. Halatı attırmamaya özen gösteriniz.
2. Mekanik tesisin üst noktasında tesisten ayrıldıktan sonra hemen istasyondan uzaklaşarak açıkta durun ve arkanızdan gelenlere tesisten ayrılmaları için yer bırakın.
3. Teleskiden çıkarken düşerseniz, sürünerek veya sırt üstü kayarak hemen o noktadan uzaklaşmalı ve çıkış yolunu hemen terk etmelisiniz. Aksi taktirde arkadan gelen kayakçı size çarpabilir. Eğer sizin önünüzde birisi düşmüş ve çıkış yolunu terk edemiyorsa siz ustalığınız ölçüsünde sağından veya solundan geçebilirsiniz. Düşen tam önünüze gelir ise askıyı ona çarptırmadan bırakarak liften ayrılmalısınız. Askıyı zamansız bırakmayınız, eğer zamansız bırakırsanız yerdeki kayakçıya çarpabilir.
4. Teleskide çıkarken direkten hemen önce askıyı bırakmayınız. Boş askı direğe çarpabilir, dolanabilir, halatı attırır ve o anda lifteki diğer çıkanları savurur.
5. Kayarken inişinizi teleksi hattı yakınlarından yapmayınız.
6. T-bar ile çıkışlarda önce pist tarafındaki kayakçının inmesi gerekir.
7. Kalabalık günlerde lift çıkış sırasına riayet ediniz. Önünüzdeki kayakçının kayaklarını, kayaklarınızla çiğnemeyiniz.

 

YENİ KAYAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR:

Her marka birçok model kayak ürettiğinden ve bu modellerde farklı kullanımlar ve boylar sunulduğundan, bu modellerden size en uygununu, seçerken mutlaka satış mağazalarında bulunan satış teknisyenlerine danışıp, kilonuza, boyunuza ve kayak seviyenize göre en uygununu seçmeniz gerekmektedir.


Kayakla ayakkabıları birleştirerek, ayakkabıların kayak üzerinde sabitlenmesine yarayan adaptörlere bağlama denilir. Bağlama seçimi çok önemlidir. Kayak sırasında dengenin bozulması ve düşme sonrasında kayak, ayakkabıdan ayrılmalıdır. Bu duruma "Bağlamanın atması" denilir. Teknolojisi en yeni ve en modern bağlama sakatlanma riskini minimuma indirir, hatta ortadan kaldırır.

Bağlamanın ayarları vardır. Kayakçının kayak seviyesi ve vücut ağırlığına göre bu ayarlar yapılır.

Aşağıda bulunan tablo, kayak üzerine yerleştirilen bağlamanın düşme sırasında aşırı şekilde yük alması, burulması, gerilmesinin atış sertliği olarak ifade edilmesi ve nümerik olarak gösterilmesidir. Ölçü birimi DIN dir. Örneğin; DIN ayarı 1 olan bir bağlama, kayakçı güç durumda olduğu zaman çok kolay atar. DIN ayarı 15 (yarışçılar için) olan bir bağlama çok ekstra bir güç olmadan atmaz. Bağlamanızın DIN ayarı satış mağazalarında bulunan teknisyenler tarafından belirlenmesi ve ayarlanması gerekir. Vücut ağırlığı, kayma seviyesi ve önceden geçirilmiş sakatlıklar bu ayarı etkileyen faktörlerdir. Kayak seviyenizi ve ağırlığınızı bilmeden bağlama ayarınızı yaptırmayınız.

 

Kayak Seviyeniz

  • Başlangıç Seviyesi: Yeni başlayanlar, düşük eğimli pistlerde yavaş kaymayı tercih edenler.
  • Orta Seviye: Temel kayak yeteneklerine sahip, ileri düzey (siyah) pistler dışında bir çok arazi ve kar koşullarında oldukça kontrollü olan ve tam kontrollü olma yolunda gelişmekte kayakçılar.
  • İleri Seviye: Buzlu, dik, bol kar, parçalı ve benzeri her tür koşulda, ileri düzey (siyah) pistlerde, ve yüksek hızlarda kontrollü kayabilen kayakçılar ve yarışçılar.
 

Bağlamadaki DIN Ayarı

Bağlama Ayarı (DIN)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Başlangıç Seviyesi (KG)

18

27

40

50

59

68

77

86

95

105

Orta Seviye (KG)

-

22

36

45

55

64

73

82

90

100

İleri Seviye (KG)

-

18

32

40

50

59

68

77

86

95

 

Kayak Boyu

En sık sorulan ve nedense güvenilir bir cevabın zor alındığı konulardan biridir kayak boyu. Son beş yılda dünyada kayak sektöründe gerçekleşen evrimlere parelel olarak kayak boyunun değismesi (kısalması) yeni ve eski kayakçılarının kayak boyu konusunda kafalarının karışmasına neden oldu. Yeni derin kenar kesimli şekilli kayaklar geleneksel kayaklara göre daha kısa boylarda kullanılır. Bu kayakların kara temas eden daha geniş yüzey alanları vardır.

En uygun kayak boyunun belirlenmesi, boy ve kilonuz, kayak düzeyiniz, ve amaçlanan performansa bağlıdır. Boy, kilo ve kayak düzeyiniz arttıkça önerilen kayak boyu da artar. Uzun kayaklar yüksek hızlarda daha dengeli ve kararlı iken kısa kayaklar dönüşlerde daha kolay ve kontrollüdür.

Genel bir yaklaşım olarak günümüzün derin kenar kesimli kayakları için önerilen kayak boyu, geleneksel kayaklar için önerilen boydan 10-20 cm daha kısadır.

 

KAYAK SEZONUNA BAŞLAMA HAZIRLIĞI:

Kayak sporunda adaleleri kuvvetlendirmeye ve kondisyonu arttırmaya ihtiyaç vardır. Özellikle bacak, bel, karın, adalelerini iyi hazırlamak çok önemlidir. Bu nedenle, diğer sporları ve kondisyon çalışmaları yapmak gerekir. Bu sporlardan paten, kaykay, bisiklet, yüzme, tenis, kros ile hazırlık çalışmaları yapılabilir. Yaz sezonunda bu sporlardan birisini veya birkaçını yaptığınız taktirde kışa daha iyi hazırlanmış olacaksınız. Kondisyon çalışmalarını evinizde, spor salonunda ve parkurlarda yapmanız mümkündür.

Güvenli ve konforlu kayak yapabilmek için kayaklarınızın tamir ve bakımını, kayak sezonu öncesinde ve sonrasında mutlaka yapmalı veya yaptırmalısınız.

  KAYAK GİYSİLERİ VE MALZEMELERİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR:
  • Üst giysi hafif ve bol olmalıdır,ayrıca kötü şartlara karşıda yedek giysi bulundurulmalıdır.

  • Kayak ayakkabınızı uzman kişilerle birlikte seçin. Ayakkabınız kesinlikle bol olmamalıdır. Ancak ayağınızın da rahat olması oldukça önemlidir.

  • Ayakkabı ayağı ve bileği iyi kavramalıdır. Ancak bu kavrama kan dolaşımını engellemeyecek sıkılıkta olmalıdır. Topuk yukarı doğru oynamamalıdır. Ayakkabı ucunda bosluk olmamalı fakat ayak parmakları bukulecek kadar da sıkı olmamalıdır.

  • İnsan en çok ellerinden ve başından ısı kaybeder. Bu nedenle, iyi bir eldiven ve iyi bir başlık alınmalıdır.

  • Her kayakçının cebinde burun ve yanaklarını kapatan maske bulunmalıdır.

  • Gözlük, göz ve etrafını tam olarak kapatmalı ve kavramalıdır. Buharlaşmayı önleyecek şekilde yapılmış gözlükler tercih edilmelidir.

KAYAK BAKIMI:

Kayaklarınızın tamir ve bakımını, kayak sezonu öncesinde ve sonrasında yapmalı veya yaptırmalısınız. Güvenli ve konforlu kayak yapabilmek için kayaklarınızın rutin bakımını ihmal etmemelisiniz. Bakımsız kayakların taban ve çelikleri kolayca oksitlenerek kayış performansını önemli ölçüde etkiler. Bakımsız tabanlar kar tutarak rahat ve düzgün bir stille kaymanızı engellerken, bakımsız çelikler buzda dengenizi yitirmenize ve düşmenize sebep olur.

Kayak bakımı eğitim ve malzeme gerektiren bir iştir. Kayağını yeni alanlar bakımlarını kayak mağazalarında yaptırırken, daha sık bakım ihtiyacı duyan tecrübeli kayakçılar gerekli malzeme ve eğitimi alarak kendi bakımlarını kendileri yapmayı tercih ederler.

Kulüp yayınlarımız arasında bulunan, kayak ve snowboard tamiri ve bakımıyla ilgili gerekli malzeme ve metodları içeren kitapçıkları kulübümüzden 5 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

Kayak ayakkabılarınızı sezon bittikten sonra mutlaka gözden geçiriniz. Ayakkabılarınızın klipslerini kapatarak saklayınız. Ayakkabıların içindeki mes dediğimiz kısmı çıkarıp kontrol ediniz, temizleyiniz. Ayakkabınızı mümkün olduğunca sıcak yerde muhafaza ediniz.

Bağlamalarınızı (DIN ayarını) kayma seviyenize göre ayarlamayı unutmayınız.

 

   
Back to Top
Loading...
Loading...
Loading...