ALP DİSİPLİNİ

1924 yılında Fransa’nın Chamonix kayak merkezinde düzenlenen I. Kış Olimpiyat Oyunlarından bu yana olimpik kış sporları kapsamda yer almaktadır. Alp disiplini kar sporları içinde  en çok ilgi gören branşlarındandır. Alp disiplini yarışmaları; hız ve teknik yarışmalar olarak iki başlık altında toplanabilir.

Hız yarışmaları; İniş (Dawnhill-DH) ve Super G (SG),

Teknik yarışmalar; Büyük Slalom (GS) ve Slalom (SL) ve paralel (P)yarışmalardır.

İniş yarışmasında sporcuların hızı 140 km’ ye kadar çıkmaktadır. Slalom yarışması kapı sayısının en fazla olduğu, kayak hızının en düşük olduğu yarışmadır. Kayak boyları ve malzemeler yarışma türüne ve teknik seviyeye göre farklılık gösterirler.

Türkiye'de alp disiplini yarışmaları üç ayak, iki disiplin ve altı kategoride yapılır.

KAYAKLI KOŞU

Başlangıçta İskandinav ülkelerinde taşıma-ulaştırma amaçlı olarak bir etkinlikti. Daha sonra yarışma şekline dönüşmüştür. Kayaklı koşu engebeli (iniş-çıkış) ve düz arazide yapılan, çok fazla enerji sarfedilen bir yarışma türüdür. Kayağın diğer branşlarıyla karşılaştırıldığında en tehlikesizi, ancak en zahmetlisidir. Kayaklı koşuda kullanılan kayaklar  alp tipi kayaklara göre daha ince, uzun, dar ve hafiftirler. Kayak ayakkabıya uç kısmından tutturulur (bağlanır). Çünkü adım kombinasyonlarını yapabilmek için ayakkabının taban kısmının hareketli olmak gerekir.

Kayaklı koşu yarışmaları:

Bireysel yarışmalar (INDIVUDUAL), Sürat yarışmaları (SPRİNT), Takip yarışları (PURSUİT)

Toplu çıkış şeklinde yapılan yarışmalar (MASS START), Takım-Bayrak yarışmaları (RELAY)

Türkiye'de kayaklı koşu yarışmaları iki ayak, iki disiplin ve beş kategoride yapılır.

SNOWBOARD

En genel anlamıyla karda sörf yapmak olarak tanımlanabilir. Snowboard'ın gelişmesinin mimarı, Burton Carpenter'dir.  İlk kez 1998 yılında Japonya'nın Nagano merkezinde düzenlenen kış oyunlarında olimpik kış sporları kapsamına alınmıştır. Ülkemizde ise 25 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, Rize'nin köylerinde çok eskilere dayanan uç kısmına ip bağlamak suretiyle yapılan bir ulaşım etkinliği olduğuna ilişkin bilgiler mevcuttur.

Snowboard malzemeleri boy,kilo, teknik seviye ve yarışma türüne göre değişiklik gösterir.

Türkiye'de snowboard yarışmaları üç ayak, dört disiplin ve kategoride yapılır.