TÜRKİYE'DE KAYAK SPORUNUN GELİŞİMİ


Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kayak öncelikle kar üzerinde taşıma ve ulaştırma amaçlı olarak kullanılmıştır. 1915 yılında 1.Dünya Savaşı öncesinde Sivas’ın Buldur köyünde askeri amaçlı kayak okulu kurulmuş daha sonra Erzurum’da bulunan askeri birlikler için 100 çift tahta kayak yapılmıştır. 1933 yılında  Bursa Dağ Sporları Kulübü üyesi ve Sanat Okulu öğretmeni Selahattin Daci’nin ürettiği yerli kayaklar ile Mehmet ustanın el yapımı ayakkabıları kayak yapanların en değerli malzemeleri olmuştur. 

1930 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Ziraat Yüksek Mektebinde, kayak faaliyetleri yapılmaya başlanmış, aynı yıl atletizm antrenörü olan Abraham adlı bir Alman Uludağ’a kayakla çıkıp resimler çekip Bursa’ya dönmüştür. Abraham çektiği resimleri Vali Fatin Güvendiren’e (Fatin Tepe’nin adı buradan gelir) göstererek, Uludağ’da kayak sporunun yapılabileceği alanlar olduğunu anlatmıştır. Abraham’ın bu girişiminden sonra Galatasaray Lisesi öğretmeni Giyolet de yine tek başına kayakla Uludağ’ın zirvesine çıkmış ve kayarak Bursa’ya dönmüştür. Bu girişimler sonucunda Uludağ’da kayak sporunun temelleri atılmış oldu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Ziraat Yüksek Mektebinde hocalık yapan Alman öğretmen Ridel’in öncülüğünde çalışan Türk Kayak Milli Takımı 1936 yılında Almanya Garmisch Partenkirschen Kış Olimpiyat oyunlarına Türk Spor Kurumunun yaptığı girişimler sonucunda kabul edilmiş ve Kayak Milli Takımının İlk Olimpiyat katılımını gerçekleştirmiştir.

Bu tarihten sonrada Türk Milli Takımı 1956, 1960, 1964 kış olimpiyatlarına ilaveten, 1967 yılında düzenlenen milletler arası Uludağ kupası, 1968 yılı Greneoble, 1972 yılı Sapparo, 1976 yılı İnnsbruck Kış Olimpiyatları ile 1974 yılında İsviçre St Moritz de yapılan Dünya Kayak Şampiyonasına katıldı. 1974 ve 1976 etkinliklerine Kayak Federasyonu Başkanı ve Ekip Başkanı olarak halen Ankara Dağcılık Kayak  ve Kış Sporları İhtisas Kulübü üyesi olan Sn. İsmet ÜLKER katıldı. 

1984 yılında Yugoslavya’nın Sarajevo Kayak Merkezinde yapılan Olimpiyat Oyunlarına da  yine kulübümüz üyelerinden Sayın Şeref TEĞMEN Kayak Federasyonu Başkanı ve Kafile başkanı olarak katıldı.