Ankara Çıkışlı Kayak Turları

Dağcılık Branşları

DAĞCILIK BRANŞLARI

1. Alpinizm:

a. Alpin stil                              :  Amaç doğrudan zirvedir. Zirveye mümkün olan en kısa sürede gidilir ve dönülür.

b. Günlük yürüyüş (Hiking)     : Dağda sabah başlayıp akşam biten günübirlik yürüyüştür.

c. Kamplı yürüyüş (Trekking)  : Dağda çadır kamplı olarak yapılan yürüyüşlerdir.

d. Ekspedisyon (Expedition) : Dağda uzun süreli ve çok amaçlı olarak (zirve tırmanışları, araştırma gezileri ve tırmanışları vb) yapılan etkinliklerdir.

2. Sportif tırmanış :

Genellikle kaya üzerinde ya da yapay duvarlarda yapılan tırmanış şeklidir. Kendi içinde 4 ana kısma ayrılır.
a. Bouldering              : Yerden fazla yükselmeden kaya tırmanma tekniklerini kullanarak kaya üzerinde yapılan antrenmandır.

b. Kaya tırmanışı         : Kaya tırmanma tekniklerini ve emniyet malzemelerini kullanarak kaya üzerinde bir ip boyuna (50m) kadar yapılan tırmanma şeklidir.

c. Uzun duvar tırmanışı: Kaya tırmanma tekniklerini ve emniyet malzemelerini kullanarak bir ip boyundan daha yüksek olan kaya üzerinde yapılan tırmanış şeklidir.

d. Yapay duvar tırmanışı: Genellikle kapalı alanlarda (bazen açık havada) kimyasal malzemeler kullanılarak yapılan sabit veya ayarlanabilen duvar sistemlerini barındıran ve genellikle yarışmalara yönelik yapılmış değişik boyutlarda duvarlardır.
Değişik şekillerde ve değişik aralıklarda basamak ve tutamakları içermektedir. Top rope (üstten emniyetli ip) tekniğiyle çalışma yapılmaktadır. Bu tırmanış biçiminde duvara dağcılık teknik malzemeleri yerleştirilmez.

3. Dağ Kayağı: 

Diğer kayak çeşitlerinden farklı olarak dağ kayağı; kış kampçılığı, çığ bilgisi, dayanıklılık, güç ve kondisyon gerektiren bir spor dalı olmasının yanı sıra, özellikle temel kayak eğitimi ve derin karda kayma deneyimi gerektirmektedir. Birtakım zorluklarına rağmen dağ kayağı; doğa ile tamamen iç içe, tırmanma ve iniş şeklinde yapılan bir kayak çeşididir.

Günübirlik ve Konaklamalı Kartalkaya Turlarları

Turları İncele