Ankara Çıkışlı Kayak Turları

Kayak Sporu

KAYAK

Kayak denilen araçla kar üzerinde yapılan yarışma, turistik ve sportif amaçlı etkinliklere, kayak sporu denilir. Kayak yapmak, teknik kuralları uygulayarak, karda kolay ve kontrollü hareket sağlamaktır.

Kayak yapmanın çeşitli şekilleri vardır. Slalom, Büyük Slalom, Süper Büyük Slalom, İniş, Paralel Yarışmalar, Serbest Stil, Kayak Kros, Kayakla Atlama, Artistik Kayak ve Tümsekli Pistte Kayma v.s. gibi. Kayak sporu, bugün dünyada en çok sevilen spor dallarından biridir. Ülkemizde de on binlerce kişi bu sporu yapmaktadır. Ancak sevilen bu spor dalı, basın ve devlet tarafında yeterince desteklenmediği  ve başarılı sporculara gereken önem verilmediği için şu an uluslararası arenada hak ettiği yere gelememiştir. Buna rağmen kayak yapanların sayısı hızla artmaktadır.

Bu artışın başlıca sebepleri;

  • Kayak sporuna oyun ve taklit şeklinde 4 – 5 yaşında başlanır.
  • Kayak yapmamızı etkileyebilecek sağlık sorunlarımız olmadığı sürece her yaşta kayak öğrenilebilir ve yapılabiliriz.
  • Kayak doğa sporudur.
  • Kayak modern malzemelerin üretilmiş olması nedeni ile eskiye kıyasla tehlikeli değildir,
  • Ekonomiktir,
  • En eğlenceli ve sağlıklı sporlardan biridir.

Çocukları boylarına uygun hafif kayaklarla, hatta plastik kayaklarla başlatmak gerekir. Küçük çocukların kayağa başlaması ilk bir iki sezon oyun şeklinde olmalıdır.

Kayak; herkesin her yaşta rahatlıkla öğrenebileceği ve ilerleyen yaşlarda bile rahatlıkla yapabileceği bir spordur.

Öğrenimi kolay bir spordur. Çünkü 5 ile 20 gün arası değişen süreyle bir kayak eğitimcisinden günde 1 – 2 saat ders alan herkes artık bir kayakçıdır. İyi bir kayakçı olmak için 1 – 2 sezon, usta bir kayakçı olmak için de 3 – 4 sezon kayak yapmak gereklidir.

Kayak sporu sanıldığı kadar tehlikelide değildir. Çünkü bugün kayak malzemeleri hataları en aza indirgeyecek şekilde üretilmektedir. Kaldı ki bu malzemelerin yanında birde güvenliği elden bırakmaz ve kuralları ihlal etmezseniz, ortada hiçbir tehlike kalmaz.

Ekonomiktir, çünkü bugün alabileceğiz bir kayağı yıllarca kullanabilirsiniz.

En eğlenceli ve sağlıklı sporlardan biridir.  Kayak yaparken tabiatla karşı karşıya bulunmak temiz havayı solumak, bol güneşten faydalanmak kayağı daha da zevkli hale getirmektedir.

Kayak kimseye ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bir spordur.

Kayak bir spor mu, tutku mu, aşk mı tarifi imkansızdır. Bu spora gönlünü verenler, bunun bir virüs olduğuna inanır. Bu virüse bir kere yakalanırsanız, kayak aşkını ve tutkusunu ömrünüz boyunca yaşar ve bu tutkudan kurtulamazsınız.

MİSYONUMUZ;

Kayak sezonu içerisinde yalnızca üç ay yapılabilen kayak sporunu kara antrenemanlarıyla oniki aya yaymayı amaçladık. Kayak okulu ve yarışmalarda doğru teknikle kaymayı bilen yüzlerce kayak sever ve lisanslı sporcu kazanmayı hedefliyoruz. Kayak okulu olarak; bugüne kadar kayak ile hiç tanışmamış kayak severleri kulübümüze kazandırmanın yanı sıra, kayak sporunu yapmayı seven yetişkin, genç ve küçük yaştaki çocuklara kara antrenmanları ile yılın oniki ayı bu keyfi yaşatmayı planlamaktayız. Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü, branşlarında uzmanlaşmış antrenör, eğitmen ve öğretmenler eşliğinde kayak eğitimini sporcularımıza kazandırarak kayağı farklı bir noktaya taşımayı ilke edinen, küçük yaşta yetenekler keşfederek kayak sporunda daha güçlü bir yere sahip olmayı amaç edinmiştir.

VİZYONUMUZ;

Kayak standartlarda, sürekli olarak kendini yenileyen geliştiren, genel  kabül görmüş akademik, sportif ve etik değerlerden ödün vermeyen lider bir kulüp olabilmektir. Kayak eğitimi verdiği sporcuların gerek teknik anlamda gerekse malzeme olarak bilgi ve becerilerini maksimum düzeyde geliştirerek pistlere bilinçli şekilde çıkmalarını sağlayıp, yılın oniki ayı kayak sporunu yapmalarına imkan tanımaktır. Bu bağlamda da kayağa özgü çağdaş yaklaşımları bilen ve kullanan sporcularla toplumun doğru teknikle kayak yapmasına katkıda bulunan öncü bir kulüp olmaktır.

Günübirlik ve Konaklamalı Kartalkaya Turlarları

Turları İncele