Ankara Çıkışlı Kayak Turları

Kulübümüz Cumhuriyet’in kuruluşundan 20, Kayak ve Dağcılık Federasyonlarının kuruluşundan 5 yıl sonra Latif Osman ÇIKIGİL başkanlığında 01 Ocak 1944 tarihinde Ankara’da, Ankara Dağcılık ve Kış Sporları İhtisas Kulübü adı ile kurulmuştur.

Bu gün sadece biri veya ikisi hayatta olan kurucularımızın çoğu 1920 yıllarında dağılık ve kayak sporunu amatör bir ruhla yapmış ve o tarihte henüz 20 yaşlarında olan bu gençler; sporu yaşamlarının ayrılmaz bir parça olarak görmüşlerdir.

Kulüpleşme çalışmalarını yıllarca yüreklerinde taşımışlar, yaz, kış demeden doğa sporlarının sevdalısı olmuşlardır. Kulüp kurucularımızın tamamını minnetle ve şükranla anıyoruz.

Ülkemizin yüksek dağlarından Hakkari Cilo, Ağrı Dağı ve Kaçkarlar, Aladağlar, Erciyes, Hasan Dağı ve Uludağ dağcılar ve kayakçılar tarafından keşfedilen spor alanları olmuştur. Aladağların Kaldı Bölgesi ve Torosların Medetsiz bölgesinin yaz ve kış için birer dağ sporu merkezi olmaya layık yöreler olduğu tespit edilmiştir.

Kurucularımız 1930’lu yıllardan itibaren Ankara’da Dikmen Harbiye sırtlarını, Elmadağı, Ayaş Belini, Çamlıdere’yi, Kızılcahamam’ı, kayak sporuna elverişli alanlar olarak saptamış ve o dönemlerde dağ ve doğa tutkularını birlikte seyahat ettikleri guruplarla paylaşmaya çalışmışlardır.

Kulüp kurucularımızdan bir kısmı müsabakası yapılmadığı için Dağcılığın, spor olmadığını ve ancak kayak sporunun müsabakası yapılması halinde spor olacağı şeklinde fikir ayrılığına düşmeleri sonucu bir ayrılma olmuştur.

Ayrılan bir kaç kurucu, 08 Kasım 1951 tarihinde Ankara’da “Elmadağ Spor Kulübü” adı ile yeni bir kayak kulübü kurmuşlardır.

Ancak, dağ ve doğa severlerin bir çatı altında toplanıp, daha verimli çalışmalar yapabileceği kısa sürede anlaşılmış, bu iki kulübün kısa süren ayrılığı, 08 Kasım 1953 tarihinde yeniden birleşme ile sonuçlanmış ve kulübün adı “Elmadağ Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü ” olarak değiştirilmiştir.

Daha sonraki yıllarda Kulübümüzün Ankara’da tek kulüp olması dikkate alınarak 1968 yılında kulübün adının “Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü ” olarak değiştirilmesi genel kurulca uygun görülmüştür.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünün amatör kulüplerdeki ihtisas bölümlerinin kulübün adında da yer alması gerektiği şeklinde yasal zorunluluklara uyarak kulübün adına ihtisas kulübü ve kayak ilaveleri de zaman içerisinde yapılmış ve son olarak kulüp “ANKARA DAĞCILIK, KAYAK ve KIŞ SPORLARI İHTİSAS KULUBÜ DERNEĞİ” adını almıştır. 2019  yılından itibaren kulüp başkanlığını Ertan Ali DELİLBAŞI yürütmektedir.

Öncelikle Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü’ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, siz ve değerli dostlarınızı kulübümüzde görmekten mutluluk duyarız.

Günübirlik ve Konaklamalı Kartalkaya Turlarları

Turları İncele