Ankara Çıkışlı Kayak Turları

TARİHÇEMİZ

Kulübümüz Cumhuriyet’in kuruluşundan 20, Kayak ve Dağcılık Federasyonlarının kuruluşundan 5 yıl sonra 01 Ocak 1944 tarihinde Ankara’da, Ankara Dağcılık ve Kış Sporları İhtisas Kulübü adı ile kurulmuştur. Bu gün sadece bir veya ikisi hayatta olan kurucularımızın çoğu 1920 yıllarında dağ ve kayak sporunu amatör amaçlı bir sevgi bağı olarak görmüş ve o tarihte henüz 20 yaşlarında olan bu gençler yaşamlarında bu sporu ayrılmaz bağ olarak benimsemişlerdir. Kulüpleşme amaçlarını yıllarca yüreklerinde taşımışlar, yaz – kış demeden doğa sporlarının sevdalısı olmuşlardır. Kurucularımızın tamamını minnetle ve şükranla anıyoruz……..

Kulüp kurucularımızdan bir kısmı müsabakası yapılmadığı için Dağ sporlarının, spor olmadığı ve ancak Kayak sporunun müsabakası yapılması nedeni ile spor olacağı şeklinde fikir ayrılığına düşmeleri sonucu bir ayrılma olmuştur. Ayrılan bir kaç kurucu, 08 Kasım 1951 tarihinde Ankara’da “Elmadağ Spor Kulübü” adı ile yeni bir kayak kulübü kurmuşlardır.

Ancak, Dağ ve doğa severlerin bir çatı altında toplanıp, daha verimli çalışmalar yapabileceği kısa sürede anlaşılmış, bu iki kulübün kısa süren ayrılığı, 08 Kasım 1953 tarihinde yeniden birleşme ile sonuçlanmış ve kulübün adı “Elmadağ Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü ” olarak değiştirilmiştir.

Ülkemizin yüksek dağları (Hakkari’nin Cilosu, Ağrı Dağı ve Kaçkarlar, Aladağlar, Erciyes, Hasan Dağı, Uludağ) dağcılar ve kayakçılar tarafından dolaşılan spor alanları olmuş. Aladağ’ların Kaldı Bölgesi ve Toroslar’ın Medetsiz bölgesinin yaz ve kış için birer dağ sporu merkezi olmaya layık yöreler olduğu meydana çıkmıştır. Kurucularımız 1930 lu yıllardan itibaren Ankara’da Dikmen, Harbiye sırtlarını, Elmadağı, Ayaş Belini, Çamlıdereyi, Kızılcahamamı, kayak sporuna elverişli alanlar olarak saptamış ve o dönemlerde dağ ve doğa tutkularını birlikte seyahat ettikleri guruplarla paylaşmaya çalışmıştır.

Daha sonraki yıllarda Kulübümüzün Ankara’da tek kulüp olması dikkate alınarak 1968 yılında kulübün adının “Ankara Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü ” olarak değiştirilmesi genel kurulca uygun görülmüştür. Gençlik ve Spor Bakanlığı Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünün amatör kulüplerdeki ihtisas bölümlerinin kulübün adında da yer alması gerektiği şeklinde yasal zorunluluklara uyarak kulübün adına ihtisas kulübü ve kayak ilaveleri de zaman içerisinde yapılmış ve son olarak kulüp “ANKARA DAĞCILIK, KAYAK ve KIŞ SPORLARI İHTİSAS KULUBÜ DERNEĞİ” adını almıştır.

Günübirlik ve Konaklamalı Kartalkaya Turlarları

Turları İncele